Tablet do rysowania - Ranking

Tablet do rysowania
Tablet do rysowania

Tablety do rysowania pozwalają rozwijać się artystycznie, poszerzać swoje umiejętności, ale też i zarabiać osobom, które już opanowały do perfekcji sztukę korzystania z nich. Wiele jednak będzie zależało od wyboru tabletu, jako że różnice między kolejnymi modelami są naprawdę znaczne. W artykule szczegółowo omówimy to zagadnienie, podpowiemy też jaki tablet do rysowania wybrać…

Tablet do rysowania: jaki typ wybrać?

Podstawowe kryterium podziału tabletów do rysowania to fakt posiadania lub nieposiadania wyświetlacza.

Tablet do rysowania bez wyświetlacza

Urządzenia tego typu są prostsze i tańsze, a więc też zdecydowanie dostępniejsze. W swojej konstrukcji przypominają rozbudowany touchpad, choć oczywiście technologia jest w tym przypadku bardziej skomplikowana.

Dobry tablet graficzny do rysowania, jeśli nie ma wyświetlacza, kosztuje niecały 1000 złotych, a najtańsze modele można kupić mniej więcej za jedną trzecią tej sumy. Zasadniczą ich częścią jest panel, który obsługuje się specjalnym rysikiem. Obraz jest przenoszony bezpośrednio do programu graficznego na komputerze. Jest to trochę niewygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rysunkiem cyfrowym, ponieważ trzeba na nowo wyczuć, jaka będzie reakcja na konkretny ruch dłonią.

Dużym plusem tabletów do rysowania bez wyświetlacza jest ich spora czułość. To pozwala bardzo precyzyjnie operować piórkiem, natomiast trzeba też zdawać sobie sprawę, że w przypadku dłuższej pracy na większym tego typu tablecie specjalna rękawiczka będzie w zasadzie koniecznością, żeby uniknąć dotykania panelu dłonią.

Tablet LCD do rysowania

Urządzenia tego typu to już zupełnie inna półka. Jakkolwiek oczywiście nadal mogą współpracować z różnego typu oprogramowaniem na komputerze, to jednak można na samym panelu tabletu obserwować, jak wygląda rysunek. Konstrukcja dotykowego wyświetlacza, który będzie na tyle precyzyjny, żeby pozwalał na tworzenie zaawansowanych grafik, jest naprawdę kosztowna, dlatego tego rodzaju tablety do rysowania kosztują zwykle od 3000 złotych w górę.

W większości przypadków będzie to sprzęt, od którego należy oczekiwać, że sam na siebie zarobi. Rysowanie na takim tablecie jest wygodniejsze i bardziej intuicyjne niż na tablecie bez wyświetlacza, natomiast niekoniecznie przychodzi łatwiej osobom początkującym. Tutaj sposób działania panelu dotykowego jest nieco inny i trzeba nauczyć się, jak wykorzystać czułość na nacisk piórka.

Tablety do rysowania z wyświetlaczem są urządzeniami delikatnymi. Nie zużywają się szybko, ale na czas przenoszenia zwykle trzeba je zabezpieczyć dużo dokładniej niż tańsze modele. W ich przypadku należy zwracać uwagę na ograniczenia programowe, dotyczące choćby temperatury barwowej – siłą rzeczy w przypadku tabletów bez wyświetlacza taki problem nie istnieje.

Najlepszy tablet do rysowania: kryteria wspólne

Wybór modelu z ekranem czy bez jest ważny, ale w obu przypadkach trzeba też często brać pod uwagę bardzo podobne kryteria.

  • Wielkość ekranu: standardowe tablety do rysowania mają formaty od A6 do A4. To oznacza, że na takim formacie będzie się pracowało najbardziej intuicyjnie, natomiast oczywiście można w programie graficznym ustawić praktycznie dowolną wielkość pola. Tablety bez wyświetlacza będą tutaj dawały nieco gorsze wrażenia, jeśli rozbieżności będą duże, natomiast nadal praca na niewielkim tablecie jest raczej kwestią przyzwyczajenia.
  • Czułość na nacisk: dobre tablety do rysowania mają ponad 8 tysięcy stopni czułości, co oznacza w praktyce niemal płynne wyczuwanie zmiany nacisku piórka. Z jednej strony, im więcej stopni czułości, tym większe możliwości tworzenia płynnych przejść, z drugiej jednak, szczególnie osoby niedoświadczone mogą potrzebować więcej czasu na nauczenie się mechaniki rysowania na takich urządzeniach. Sporo też będzie zależało od kreski rysownika i jego upodobań – nie zawsze będzie to kluczowe kryterium wyboru.
  • Precyzja: ta nie jest opisywana liczbowo, natomiast przy pracy na tańszych tabletach do rysowania wyraźnie wyczuwa się, że piórko pracuje z dość ograniczoną precyzją, natomiast lepsze tablety dla rysowników są pod tym kątem zdecydowanie bardziej wiarygodne – idealnie odwzorowują ruch piórka. To podstawowy problem, z jakim muszą się mierzyć osoby, które zdecydowały się na zakup tabletów z najniższej półki cenowej.
  • Jakość wykonania i trwałość piórek: w przypadku tabletów bez wyświetlacza są one bardzo proste, ale często niezbyt trwałe. Warto więc zadbać o to, aby zużyte piórko można było wymienić (warto więc sprawdzać dostępność zamienników). W przypadku dobrych tabletów do rysowania z ekranem wymienia się zwykle same wkłady piórek, co nie jest problematyczne, za to warto zwrócić uwagę na to, jak samo piórko leży w dłoni, ponieważ od tego zależy jakość pracy.
  • Próbkowanie i czas reakcji: oba parametry (czasem podawane zamiennie) opisują, z jakim interwałem tablet będzie odczytywał zmiany położenia i nacisku rysika. Im wyższe próbkowanie (lub krótszy czas reakcji), tym lepiej linia odda płynny ruch dłoni. W zależności od indywidualnych upodobań granicą krytyczną będzie 20-50 milisekund, aczkolwiek zaleca się raczej wybór tabletu z jak najkrótszym czasem reakcji, ponieważ wydłużyć go zwykle można, regulując pewne ustawienia programowe, natomiast zwiększenie jest już niemożliwe.

Czy wybierać elektroniczny tablet graficzny po marce?

Znalezienie tabletów do rysowania różnych producentów nie jest problemem, natomiast na polskim rynku zdecydowanie dominują dwie marki: Wacom i Huion, z przewagą tej pierwszej.

Generalnie tablety tych marek są zwykle umieszczone w środku i górnej części skali cenowej dla danej klasy tabletów, jednak w obu przypadkach można mówić o dobrym wsparciu dla nich w każdym systemie operacyjnym. Wacom pracuje dobrze również z iOS-em oraz systemami z rodziny Ubuntu, co jest o tyle istotne, że coraz więcej profesjonalnych grafików decyduje się na korzystanie z takiego oprogramowania. Huiony miewają z tym niewielkie problemy, natomiast marki mniej rozpoznawalne bardzo często nie są wspierane lub pozwalają tylko na korzystanie z niektórych funkcji w wybranych – niekoniecznie najwyżej ocenianych – programach graficznych.

Marka producenta nie jest kryterium kluczowym, natomiast nie da się ukryć, że między dwiema wymienionymi wyżej markami a pozostałymi producentami w pewnych obszarach są spore różnice. Mając pewność, że tablet do rysowania mniej znanej marki zapewni dostęp do wszystkich funkcji w używanym programie graficznym i systemie operacyjnym, można z powodzeniem zdecydować się na jego zakup, natomiast nie będąc pewnym lub chcąc mieć zawsze możliwość pewnego rozwoju, lepiej jednak wybierać te tablety, które oferują najpełniejsze wsparcie.

Nawet dobry tablet do rysowania to za mało – jakie akcesoria kupić?

Każdy tablet do rysowania ma już w komplecie rysik. W przypadku tabletów średniej i wyższej klasy są to już najczęściej takie rysiki, które faktycznie zostają z użytkownikiem na długo. Tańszy tablet do rysowania będzie jednak przeważnie wyposażony w rysik niższej klasy, który nie pozwoli na wygodną pracę. Warto więc od razu poszukać lepszego piórka – trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie będą pracowały z konkretnym tabletem.

Po drugie, warto zainwestować w etui na tablet. Nawet jeśli jakieś opakowanie jest już dołączone do kompletu, to zwykle nie jest ono najlepsze, a ponieważ tablety do rysowania są dość delikatne, warto je zabezpieczyć nie tylko na czas przenoszenia, ale nawet wtedy, kiedy zostają na dłużej na blacie. Samo etui nie kosztuje wiele, a może się okazać, że uratuje sprzęt przed przypadkowymi uszkodzeniami.

Dobrym pomysłem jest też zakup od razu z tabletem do rysowania dobrej rękawiczki – pozwala ona pracować bez ryzyka zaburzenia panelu dotykowego bliskością dłoni. Im większy tablet i im dłuższa sesja rysowania, tym wyraźniejsza staje się potrzeba użycia takiej formy zabezpieczenia.

Do droższych tabletów do rysowania można od razu kupić dodatkowe dobrej klasy wkłady do piórek, jeśli budżet na to pozwala. Można je bezpiecznie przechować, a nie trzeba będzie później przerywać pracy tylko dlatego, że aktualnie używany wkład się skończy. W przypadku tanich, ale dobrych tabletów, warto zainwestować w zapasowy rysik.

Tablet niegraficzny do rysowania – czy to ma sens?

Ponieważ tablety bez wyświetlacza nie zapewniają często oczekiwanej funkcjonalności, a te z ekranem są drogie, wiele osób pyta o to, czy można do rysowania wykorzystać tablet niegraficzny. Odpowiedź nie jest prosta ani jednoznaczna.

  • Generalnie tablety są wyposażone w niezłe ekrany dotykowe, a dostępność oprogramowania do rysowania jest spora, więc w bardzo ogólnych zastosowaniach można z nich korzystać.
  • Kłopot stanowi niewielka ilość poziomów czułości – w tańszych tabletach stanowi to często przeszkodę nie do przejścia, bo tworzone rysunki są nieprecyzyjne i nie prezentują się dobrze.
  • Tablet do pisania i rysowania sprawdzi się na przykład przy robieniu notatek graficznych albo nieco dokładniejszej korekcie zdjęć, trudno jednak liczyć na to, że zastąpi dobry tablet do rysowania.

Graficy, którzy decydują się na wykorzystanie dobrych tabletów niegraficznych do rysowania, zwykle stawiają na trzy możliwości: iPada, Surface Pro albo Samsung Tab. W praktyce nie można oczekiwać, że ten sprzęt może w pełni zastąpić profesjonalne tablety do rysowania, jednak przy odpowiedniej konfiguracji pozwoli na przygotowanie grafik na naprawdę wysokim poziomie.

Barierą wejścia może być cena – wszystkie trzy modele to zdecydowanie górna półka w segmencie tabletów niegraficznych i jeśli ma to być podstawowy sprzęt do rysowania, to zwykle w podobnej cenie można już kupić profesjonalne tablety do rysowania. Jeśli jednak budżet jest napięty, a rysowanie ma być tylko jednym z zadań, wówczas wydaje się to rozsądnym kompromisem.

Tablet do rysowania dla dzieci

Grupą odbiorców, którą często się pomija, kiedy mowa o tabletach do rysowania, są dzieci. Z oczywistych powodów zakup dla nich drogich tabletów z ekranami może nie być dobrą koncepcją, natomiast zabawkowy magiczny tablet do rysowania też nie jest już atrakcją. Cyfrowy tablet do rysowania z niższej lub średniej półki będzie sprzętem, który przełamie barierę wejścia i pozwoli dziecku podjąć decyzję: czy rysowanie stanie się czymś więcej, niż przypadkowym zajęciem, czy jednak nie. Jeśli tak – można będzie zastanowić się nad zakupem dobrego tabletu do rysowania i pisania, a jeśli nie, budżet na tym zakupie bardzo nie ucierpi.

Podsumowanie

Dobre tablety do rysowania mogą zastąpić praktycznie każdy inny sprzęt artystyczny – od sztalugi po różne cyfrowe rozwiązania. Wybór jednak nie jest prosty, ponieważ w grę mogą wchodzić całkiem spore pieniądze, a i definicja tego, jaki jest najlepszy tablet do rysowania, będzie zmieniała się w zależności od potrzeb użytkownika. Przeglądając oferty, warto zwracać uwagę na parametry techniczne, ale także markę producenta. Nie jest ona wyznacznikiem jakości, ale pozwala przewidywać, czy współpraca ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem będzie odbywała się bezproblemowo.

Tablet do rysowania - Ranking - Ranking 2024

Poniżej przedstawiamy ranking produktów najlepiej pasujących do kategorii Tablet do rysowania - Ranking. Ranking ten jest weryfikowanych codziennie, tak aby można było zawsze sprawdzić najpopularniejsze produkty w danej kategorii. Nie wiesz jaki Tablet do rysowania - Ranking wybrać? Sprawdź propozycje w poniższej tabeli.

Ranking Tablet do rysowania - Ranking Producent Cena
1Huion Inspiroy Keydial KD200HuionAktualna Cena
2Tablet Xiaomi LCD Writing 13.5" Color Edition (47303)XiaomiAktualna Cena
3Huion Tablet graficzny Kamvas 13 green)HuionAktualna Cena
4Wacom One 13 Pen (DTC133W0B)WacomAktualna Cena
5Huion Kamvas 13 CzarnyHuionAktualna Cena

Tablet do rysowania - Ranking - Opinie

  1. blank
    Gustaw says:

    Przeczytałem wasz ranking tabletów do rysowania i muszę przyznać, że jestem zaintrygowany. Zastanawiam się szczególnie nad Wacom Cintiq 16 oraz Huion Kamvas Pro 16. Czy ktoś ma doświadczenie z którymś z tych modeli? Zwłaszcza interesuje mnie, jak się mają pod względem czułości piórka oraz komfortu pracy przez dłuższy czas. Może ktoś z was używał ich na co dzień i mógłby się podzielić swoimi spostrzeżeniami? Fajnie, że jest dostęp do takich porównań, ale zawsze najlepiej usłyszeć opinie od innych użytkowników.

  2. blank
    Jacek says:

    Jestem bardzo zadowolony z używania Huion Tablet graficzny Kamvas 22 Plus! Ekran jest niesamowicie jasny i wyraźny, co sprawia, że praca z nim jest bardzo komfortowa. Rysik jest niezwykle precyzyjny i reaguje na każdy dotyk, co pozwala mi na tworzenie dokładnych i szczegółowych prac. Funkcje dodatkowe, takie jak wykrywanie kąta nachylenia rysika i przyciski funkcyjne, ułatwiają mi pracę.

  3. blank
    Nanashi says:

    Kupiłem tablet marki XPPen ( Deco 01 V2 ) i było zdecydowanie warto. Jest to coś, co sprawdza się u mnie w pierwszych krokach z grafiką komputerową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *